Wielkość tekstu:

Aktualności

Nie ma dostępnych aktualności.

III linia metra - jest umowa na prace przedprojektowe

Nowa, III linia metra coraz bliżej. W piątek, 26 listopada 2021r. podpisano umowę z firmą ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie „Prac przedprojektowych - ETAP I - PRAGA – III linii metra wraz ze Stacją Techniczno-Postojową (STP) Kozia Górka w Warszawie”.

- Podpisana właśnie umowa przybliża nas do realizacji pierwszego odcinka trzeciej linii i ogłoszenia postępowania w formule projektuj i buduj. Budowa metra ma priorytet, pomimo dość trudnej sytuacji finansowej miasta. Rozstrzygamy już przebieg trzeciej linii na pozostałych odcinkach. Prowadzimy także intensywne prace koncepcyjne dotyczące kolejnych linii i docelowego układu metra w stolicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.  

Więcej...

Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów

333 drzewa, 23 tysięcy krzewów i 1,6 tysiąca bylin pojawi się w okolicach budowanych stacji zachodniego odcinka drugiej linii metra - C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Ze szkółki na teren przy stacji Bemowo przyjechały właśnie brzozy i platany.

Trwa sadzenie drzew w rejonie budowanych stacji metra na Bemowie. Dostarczono tam już wcześniej łącznie 157 szt. klonów pospolitych, jaworów, lip i świdośliw. A klony pojawiły się między innymi przy ulicy L. Kossutha oraz Górczewskiej.

Kolejne drzewa - brzozy i platany - dotarły właśnie na teren przy stacji Bemowo, skąd - po kontroli - są przenoszone na plac, a następnie w miejsca, gdzie będą docelowo sadzone. W ramach tego transportu przewieziono siedem brzóz pożytecznych i 153 platany klonolistne, a za około tydzień dołączy do nich sześć lip holenderskich, 11 grabów pospolitych i 20 dębów czerwonych.

Więcej...

Stacja metra Młynów… liderem dostępności 2021

Syntezatory mowy w windach, mapy tyflograficzne, monitory o wysokim kontraście – te i inne rozwiązania zastosowane na stacji metra Młynów zadecydowały o przyznaniu tytułu Lidera Dostępności, tytułu przyznawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Konkurs „Lider Dostępności”, który odbył się po raz pierwszy w 2015 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących w Polsce ideę projektowania uniwersalnego, czyli zapewniającego komfort i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom budynków lub przestrzeni, także osobom ze szczególnymi potrzebami.  Pierwszą nagrodę w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” przyznano właśnie stacji metra Młynów.

Stacja dla wszystkich

Stacja odcinka zachodniego linii metra M2 - Młynów od początku projektowana był pod kątem zastosowania rozwiązań zwiększających dostępność dla osób z niepełnosprawnością. Osoby mające problemy z mobilnością mogą bez trudu dostać się windami na stacje. Na stacji znajdziemy jej tyflograficzne mapy, opisaną alfabetem Braille’a, co ułatwia orientację w przestrzeni osobom niewidomym. Kolejnym ułatwieniem są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, korzystających z białej laski. Prowadzą od wejścia stacji do wind, map, biletomatów, toalet, jednej z bramek i na perony. Na poręczach schodów zastosowano informację w alfabecie Braille’a o miejscu, do którego prowadzą.

Mamy tu także nowe rodzaje bramek wejściowych. Pozbawione kołowrotków są przyjaźniejsze dla osób poruszających się na wózkach. Na końcu każdej z linii bramek znajduje się jedna szersza ułatwiająca wejście do strefy biletowej metra. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sposób trwały oznakowano kolorem kontrastowym strefę bezpieczną, znajduje się tam także pas świetlny wyznaczający krawędź peronu oraz pas wypukłych guzków.

Autorami projektu architektonicznego jest pracownia Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, zaś inwestorem jest m.st. Warszawa, reprezentowane przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Więcej...

Nowa nawierzchnia na ul. Górczewskiej

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni jezdni ul. Górczewskiej przy skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich. W tym czasie ruch na odcinku od ul. Konarskiego do pętli tramwajowej będzie odbywał się jedną jezdnią.

Prace na terenie stacji metra Bemowo są już na tyle zaawansowane, że kilka tygodni temu można było bezpiecznie zaprosić mieszkańców do jej oglądania. Na powierzchni wykonawca metra przygotowuje docelowy układ drogowy. W najbliższych dniach rozpocznie się układanie nowej nawierzchni na jezdniach ul. Górczewskiej.

Więcej...

Informacja w sprawie dokumentacji stacji A13 Centrum

W związku z artykułem „Nawleczeni na tunel metra” publikujemy korespondencję wysłaną do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

Szanowni Państwo,
w związku z nieprawdziwymi informacjami, przekazanymi przez Państwa i opublikowanymi w artykule Gazety Stołecznej: „Nawleczeni na tunel metra”, z dnia 30 września informuję, że w 2019 roku dwukrotnie występowano do Metra Warszawskiego sp. z o.o. o udostępnienie dokumentacji stacji A13 Centrum. W kwietniu z prośbą zwróciła się firma Warbud – Generalny Wykonawca, lecz dokumentacja nie została odebrana przez tę firmę. W listopadzie z podobnym wnioskiem wystąpiło Muzeum Sztuki Nowoczesnej i w styczniu 2020 roku Metro Warszawskie przekazało następującą dokumentację: architektura, konstrukcja oraz dokumentacja łącznika tunelowego M1/M2.

Nie jest więc prawdą wyrażone przez Państwa sformułowanie: „Dokumentacja stacji gdzieś się zawieruszyła”. 

W związku z powyższymi faktami wnoszę o zamieszczenie sprostowania następującej treści: „Nie jest prawdziwe zawarte w artykule twierdzenie: „Dokumentacja stacji gdzieś się zawieruszyła”. Dokumentacja stacji A13 Centrum znajduje się w archiwum Metra Warszawskiego sp. z o.o. i została przekazana Muzeum Sztuki Nowoczesnej w dniu 14 stycznia 2020 roku”.

Anna Bartoń
Rzecznik Prasowy

Więcej...

Zobacz wszystkie aktualności