Historia drążenia tuneli metra w Warszawie

15 Maja 2012
Trwają przygotowania do uruchomienia pierwszej z czterech maszyn TBM, które drążyć będą tunele II linii metra. Przy tej okazji warto cofnąć się do historii drążenia tuneli metra w Warszawie, która wbrew pozorom swój początek miała już w latach 50-tych XX w.

Więcej...

Budowa wchodzi na ulicę Marszałkowską

23 Kwietnia 2012
Od 30 kwietnia na okres 4,5 miesiąca ulica Marszałkowska będzie nieprzejezdna. W tym czasie zamieni się w plac budowy. Budowa dwupoziomowej stacji C11 (Świętokrzyska), która połączy I i II linię metra to najbardziej skomplikowane przedsięwzięcie budowlane na całym centralnym odcinku II linii metra.

Więcej...

Tysięczny pierścień dla metra gotowy!

03 Kwietnia 2012
Trwają ostatnie przygotowania do opuszczenia pierwszej tarczy TBM do szybu startowego przy Rondzie Daszyńskiego. Jednocześnie w halach przy ul. Marywilskiej, prowadzona jest produkcja elementów obudowy tuneli. 3 kwietnia 2012 roku wyprodukowany został tam tysięczny pierścień.

Więcej...

Tak powstaje łącznik między stacjami

Zamknięte są tunele I linii metra. Przez 20 dni pasażerowie będą przesiadać się z metra do komunikacji naziemnej na odcinku między stacjami Centrum i Ratusz Arsenał. Przyczyną utrudnień są prace przy budowie bezpośredniego połączenia między stacjami I i II linii metra. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowaliśmy się wyłączyć ruch pociągów na tym odcinku.

Co tam się dzieje?

Więcej...

Bez przejścia przy Nowym Świecie

Rozpoczęła się budowa południowych ścian szczelinowych stacji C12 (Nowy Świat). Wraz z tym wzdłuż ul. Świętokrzyskiej powstaje potężna komora kanalizacyjna.

Więcej...

Słownik budowniczego metra: Korek uszczelniający

Korek uszczelniający – kojarzyć może się z korkiem do wanny łazienkowej, jednak jego kształt i rozmiar zupełnie go nie przypominają, a rola, jaką ma do spełnienia jest wręcz odwrotna. Działa w innym kierunku niż korek w wannie łazienkowej - nie przepuszcza wody do środka (pełni rolę dna wanny).

Więcej...

Słownik budowniczego metra: Wykop

Słownik budowniczego to najważniejsze pojęcia związane z budową II linii metra, które ukazujemy w nowy sposób. Ma przybliżyć istotę tego, czym tak naprawdę jest budowa, a co często jest ukryte pod zdrobnieniami takimi, jak murek, przekładka czy ścianka. Kolejne pojęcie: Wykop.

Więcej...

Budowa na pilota

Strop pośredni – jest to kondygnacja oddzielająca strop stacji od jej płyty dennej (dna stacji). Stosowany jest dla wzmacniania ścian szczelinowych (późniejszych ścian stacji). Wykorzystywany jest również jako platforma, na którą spuszczane są koparki wybierające ziemię z głębokiego wykopu.

Więcej...

Technologia ta sama. Zmiana kolejności

W związku z toczącą się dyskusją dotyczącą zmian w kolejności prowadzenia prac w rejonie stacji C10 Rondo ONZ przedstawiamy wizualizację porównującą dwa warianty budowy.

Więcej...

Słownik budowniczego metra: Ściana szczelinowa

Słownik budowniczego to najważniejsze pojęcia związane z budową II linii metra, które ukazujemy w nowy sposób. Ma przybliżyć istotę tego, czym tak naprawdę jest budowa, a co często jest ukryte pod zdrobnieniami takimi, jak murek, przekładka czy ścianka. Kolejne pojęcie: Ściana szczelinowa.

Więcej...

Dlaczego pociągi metra zwalniają przy stacji Świętokrzyska?

Budowa stacji C11 (Świętokrzyska) poprzedzona musi być likwidacją instalacji podziemnych, wśród których znajduje się jeden z głównych ciągów kanalizacyjnych Śródmieścia. To potężny kanał o wysokości aż 2,40 m i szerokości 1,60 m, który przebudowywany jest na długości ok 50 metrów. Nowa lokalizacja kolektora została zaplanowana w taki sposób, aby można było swobodnie budować stację przesiadkową II linii metra. Zadanie nie jest jednak proste, ze względu na część nowej magistrali, która musi być układana bezpośrednio nad tunelami I linii metra. To jedna  z większych przekładek w trakcie budowy.

Więcej...

Słownik budowniczego metra: Murek prowadzący

Słownik budowniczego to najważniejsze pojęcia związane z budową II linii metra, które ukazujemy w nowy sposób. Ma przybliżyć istotę tego, czym tak naprawdę jest budowa, a co często jest ukryte pod zdrobnieniami takimi, jak murek, przekładka czy ścianka. Kolejne pojęcie: Murek prowadzący.

Więcej...

Słownik budowniczego metra: Przekładka

Słownik budowniczego to najważniejsze pojęcia związane z budową II linii metra, które ukazujemy w  nowy sposób. Ma przybliżyć istotę tego, czym tak naprawdę jest budowa, a co często jest ukryte pod zdrobnieniami takimi, jak murek, przekładka czy ścianka. Zaczynamy od pojęcia: Przekładka.

Więcej...

Ruiny zburzonej fabryki

W dniu 29.09.2010 Wykonawca powiadomił nas o ruinach budowli, na które natknęła się koparka na placu budowy szybu startowego przy Rondzie Daszyńskiego. Były to całkiem nieźle zachowane ściany i podłogi piwnic zburzonej fabryki.

Więcej...

Nadzór archeologiczny

Przy robotach ziemnych związanych z budową centralnego odcinka II linii metra prowadzony jest stały nadzór archeologiczny. Polega on na rozpoznawaniu i dokumentowaniu śladów dawnej architektury, a także pozostałości związanych z dawnym układem przestrzennym Warszawy.

Więcej...

Szczelinomierze w tunelu Wisłostrady

Odbył się montaż urządzeń pomiarowych (szczelinomierzy) będących częścią zaprojektowanego monitoringu na czas budowy odcinka centralnego II linii metra. Służą one do określania poziomych przemieszczeń dwóch elementów budowli względem siebie.

Więcej...

Podajnik, pierścień, forma

Poniżej zaprezentowaliśmy tarczę, która drążyć będzie tunel centralnego odcinka II linii metra. Jej zadaniem jest również układanie gotowych elementów tunelu.

Więcej...

Tarcze do drążenia tuneli już odebrane

17 maja 2011 r. w fabryce Herrenknechta w niemieckim Schwanau odbyło się uroczyste przekazanie tarcz TBM, które będą drążyć tunele dla centralnego odcinka II linii metra. Poniżej relacja i zdjęcia z tego wydarzenia.

Więcej...

Test montażu monitoringu na gmachu Ministerstwa Finansów

Na budynku Ministerstwa Finansów przeprowadzony został  próbny montaż pryzmatów (zwierciadeł) będących jednym z najistotniejszych elementów monitoringu tego budynku podczas budowy centralnego odcinka II linii metra. Ze względu na szczególną specyfikę elewacji gmachu, próby montażu pryzmatów prowadzone były pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Finansów.

Więcej...

Ścianka szczelna

Ścianka szczelna powstaje na Powiślu, wzdłuż brzegu Wisły. Wprawdzie jej nazwa jest podobna do ściany szczelinowej a rola do spełnienia równie istotna, ale zastosowanie zupełnie odmienne.

Więcej...

Prześwietlanie kościoła na 216 palach

W dniach 7-12 lutego 2011 r. prowadzone będą uzupełniające badania geofizyczne fundamentów kościoła pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, znajdującego się przy ul. Tamka 4a. Badania te są kontynuacją działań Wykonawcy centralnego odcinka II linii metra, mających na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla obiektów w rejonie budowy.

Więcej...

Odkrywamy tajemnicę „basenu” przy rondzie Daszyńskiego

Wbrew przypuszczeniom, które pojawiają się wśród osób obserwujących budowę centralnego odcinka II linii metra, przy rondzie Daszyńskiego nie powstaje kompleks rekreacyjny z odkrytym basenem borowinowym. Zagadkowo wyglądające zbiorniki to niezbędny element budowy ścian szczelinowych i specjalne miejsce na bentonit.

Więcej...