Czy powiedzenie „do widzenia” osobie niewidomej jest niewłaściwe? Jak porozumieć się z osobą głuchą? I dlaczego nie powinniśmy głaskać psów asystujących? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą edukatorzy Fundacji Integracja 21 września br. podczas akcji „Dzień Integracji w metrze”, organizowanej wspólnie z Metrem Warszawskim.

21 września odbędzie się 8. Edycja Dnia Integracji w Metrze. Ta wspólna inicjatywa Integracji i Metra Warszawskiego ma na celu przekazanie mieszkańcom Warszawy wiedzy, o tym jak właściwie zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnościami i wspierać je w poruszaniu się w przestrzeni publicznej.

Często zastanawiamy się, jak właściwie zachować się w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością. Czy nie urazimy osoby niewidomej mówiąc jej „do widzenia”? Jak porozumieć się z osobą głuchą? Jak pomóc osobie poruszającej się na wózku w bezpieczny dla niej sposób? Niewiedza, jak się zachować w kontakcie z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności i obawa przed popełnieniem gafy często powstrzymuje nas przed nawiązaniem takiego kontaktu. Akcja jest okazją do oswojenia warszawiaków z tematem niepełnosprawności, zwrócenia uwagi na społeczne miejsce osób z niepełnosprawnością, na bariery jakie codzienne pokonują oraz uwrażliwienie na sposoby udzielania im pomocy.

Integracja zaprasza 21 września, w godzinach 8:00 – 11:00 na stację metra Świętokrzyska, gdzie jej edukatorzy będą rozdawać pasażerom metra kolorowy poradnik pt. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, z którego dowiemy się, jak zachować się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością i jak przyjść im ze skuteczną i właściwą pomocą, gdy tego potrzebują oraz czego nie robić, aby ustrzec się przed komunikacyjnymi wpadkami czy faux pas. Ilustracje pochodzące z tego wydawnictwa będą też wyświetlane na stacjach metra i w Galerii Multimedialnej na antresoli stacji Świętokrzyska.

Jak co roku, akcji „Dzień Integracji w metrze” towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Poprowadzą je edukatorzy z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze.

Fotorelacja z wydarzenia zostanie zamieszczona w magazynie „Integracja”, na portalu Niepelnosprawni.pl oraz profilu Integracji na Facebooku.