W czwartek 14 czerwca 2018 r. zapraszamy już po raz czwarty na „Dzień Integracji w metrze”.
„Dzień Integracji w metrze” to cykliczna akcja, podczas której pracownicy Integracji będą zapoznawać pasażerów warszawskiego metra (na stacji Ratusz Arsenał w godzinach 8-10:30 i Świętokrzyska w godzinach 15-17:30) z poradnikiem „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Publikacja w prostej formie przedstawia właściwe zachowania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością – jak pomagać, ale też czego nie robić, aby ustrzec się komunikacyjnego faux-pas.

– Odpowiadamy w ten sposób nie tylko na potrzeby osób poruszających się metrem, ale całego społeczeństwa – tłumaczy prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Do Integracji często trafiają pytania, jak zareagować na widok osoby niewidomej na ulicy, czy można pomagać osobie na wózku, jak pomóc komuś, kto nie radzi sobie z poruszaniem sie komunikacją miejską. Mamy bariery w głowach, nie mamy wiedzy na temat tego, jak się zachować – dodaje Piotr Pawłowski. – Poprzez tę akcję chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością nie są przybyszami z innej planety i nie funkcjonują jakoś specjalnie inaczej, choć ja częściej zmieniam opony niż buty, bo się szybciej zużywają.

– Metro to wygodny i szybki środek transportu, dlatego też codziennie korzysta z niego około 700 tys. osób. Część z naszych pasażerów stanowią osoby z niepełnosprawnością. Organizując już po raz trzeci wraz z Fundacją Integracja „Dzień Integracji w metrze” chcemy dostarczyć pasażerom rzetelnej wiedzy na temat niepełnosprawności, ale także pokazujemy jak można pomóc osobie potrzebującej naszego wsparcia – komentuje Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

W ciągu dnia na stacji metra Stadion Narodowy będą również trwały zajęcia edukacyjne dla uczniów warszawskich i podwarszawskich podstawówek. Prowadzący zapoznają młodych słuchaczy z zasadami zachowania wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i roli psa asystującego. Pracownicy metra przypomną też o zasadach bezpieczeństwa w metrze i zasadach wzywania pomocy. W ramach przedwakacyjnej kampanii Integracji „Płytka wyobraźnia”, która właśnie rusza po raz dwudziesty drugi, edukatorzy będą też ostrzegać uczestników przed ryzykownymi zachowaniami nad wodą, które dla wielu osób wciąż kończą się życiem na wózku inwalidzkim.